ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահե Էնֆիաջյանը դեկտեմբերի 23-ին հանդիպել է Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակության նորանշանակ ղեկավար Թիերի Ռիբոյի հետ:
Ողջունելով հյուրին խորհրդարանում՝ Վահե Էնֆիաջյանը շնորհավորել է նրան պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ մաղթելով հաջողություններ  պատասխանատու գործում:
Կարեւորելով Կարմիր խաչի հայաստանյան գրասենյակի գործունեությունն այս դժվարին իրավիճակում՝ ԱԺ փոխնախագահը նաեւ իր երախտիքն է հայտնել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակությանը՝ սեպտեմբերի 27-ից ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի հետեւանքով արցախա-ադրբեջանական ռազմաճակատի ողջ երկայնքով ռազմական գործողությունների պատճառով զոհված զինծառայողների մարմինների դուրսբերման, անհայտ կորած եւ վիրավոր անձանց որոնողական աշխատանքների, ռազմագերիների եւ այլ պահվող անձանց ճակատագրերի պարզաբանման, ինչպես նաեւ ռազմական գործողությունների հետեւանքով տուժած քաղաքացիական բնակչությանը ԿԽՄԿ կողմից ցուցաբերվող աջակցության համար:
Թիերի Ռիբոն մանրամասներ է  ներկայացրել պատերազմական գործողությունների ավարտից հետո  իր ղեկավարած կառույցի կատարած աշխատանքների վերաբերյալ: Նա տեղեկացրել է, որ ԿԽՄԿ-ն՝ որպես չեզոք եւ անկողմնակալ կազմակերպություն, մասնակցել է անհետ կորած անձանց որոնողական աշխատանքներին, զոհվածների դիերի հայտնաբերման գործողություններին, հանդիպել է հայ ռազմագերիների հետ, ծանոթացել նրանց պահման պայմաններին:
ԿԽՄԿ պատվիրակության ղեկավարը հավաստիացրել է, որ իրենց կազմակերպությունը շարունակելու է  իր միջնորդական մարդասիրական առաքելությունն իրականացնել:
Խորհրդարանի փոխնախագահը պատրաստակամություն է հայտնել իր հնարավորությունների սահմանում օժանդակելու կառույցին՝ աշխատանքներն առավել արագ եւ արդյունավետ կատարելու համար:

Вице-спикер НС встретился с главой делегации МККК в Армении
23 декабря вице-спикер НС В.Энфиаджян встретился с новоназначенным главой делегации Международного комитета Красного Креста (МККК) в Армении Тьери Рибо.
Приветствуя гостя в парламенте, В.Энфиаджян поздравил его с вступлением в должность, пожелав успехов в ответственном деле.
Подчеркнув важность деятельности Армянского офиса МККК в этой сложной ситуации, вице-спикер НС выразил также свою признательность делегации Красного Креста за вынесение тел погибших военнослужащих, поисковые работы по обнаружению пропавших без вести и раненых, выяснение судьбы военнопленных и других удерживаемых лиц, а также за содействие пострадавшему гражданскому населению вследствие военных действий азербайджано-турецкой агрессии 27 сентября по всей линии арцахско-азербайджанского фронта.
Тьери Рибо представил подробности проделанной работы возглавляемой им структуры после прекращения военных действий. Он сообщил, что  представители МККК, как нейтральной   и беспристрастной структуры, участвовали в работе по поиску пропавших без вести, обнаружению тел погибших, встречались с армянскими военнопленными, ознакомились с условиями их содержания.
Глава делегации МККК заверил, что их организация будет продолжать осуществление своей посреднической гуманитарной миссии .
Вице-спикер НС выразил готовность по мере своих возможностей содействовать структуре  в скорейшем и эффективном проведении работ.